Mërkuri pritet të rritet deri në 42 gradë Celsius sot në qytetin jugor italian të Foggia, ndërsa hotelet në Siçili thuhet se kanë larguar turistët mes një thatësire në ishull.

Mediat e huaja raportojnë se në Spanjë, një video dramatike ka treguar momentin kur një valë e madhe shpërtheu mbi rrugën në qytetin turistik Balearic të Puerto Alcudia, një zonë e njohur për turistët.

Por përmbytjet  në Francë shkatërruar një fshat alpin dhe duke i detyruar banorët e tij të evakuohen me helikopter.

Ndërkohë në Turqi, njëmbëdhjetë persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra janë plagosur pasi një zjarr i madh përfshiu disa fshatra gjatë natës, tha të premten ministri i shëndetësisë i vendit.

Italia tani po përgatitet gjithashtu për zjarret, me paralajmërime se vala e të nxehtit e kombinuar me kushtet e thata mund të prodhojë rrethana ideale për flakët në zona si Sardenja dhe Siçilia.

Një zjarr i egër shpërtheu në lagjen Camaldoli të Napolit vonë të mërkurën, duke lënë pjesë të qytetit të mbuluara me pluhur. Më në jug, Siçilia ka qenë në vijën e parë të përballjes me verërat më të ngrohta për shkak të ndryshimeve klimatike – duke regjistruar temperaturën më të lartë të regjistruar në Evropë prej 48.8 gradë Celsius në 2021..