Botë

Blinken: Hamasi, e vetmja pengesë për armëpushimin në Gaza

“Hamasi është e vetmja pengesë për armëpushimin në Gaza”. Kwshtu u shpreh Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken, ndërsa militantët përgatiten të dërgojnë një delegacion në Kajro për bisedime.

“Ne po presim të shohim nëse, në fakt, ata do të marrin një përgjigje “po” për një armëpushim dhe lirimin e pengjeve,” theksoi Blinken.

“Realiteti tani është se e vetmja gjë që qëndron mes popullit të Gazës dhe armëpushimit është Hamasi”.

Sekretari amerikan i shtetit tha gjithashtu se një sulm izraelit në Rafah do të shkaktonte dëme “përtej të pranueshmes”.

Më shumë se një milion palestinezë të zhvendosur nga lufta janë të mbushur me njerëz në qytet në Rripin jugor të Gazës, por, sipas Blinken, Izraeli nuk ka paraqitur ndonjë plan për të mbrojtur civilët gjatë këtij sulmi të mundshëm.

“Në mungesë të një plani të tillë, ne nuk mund të mbështesim një operacion ushtarak në shkallë të gjerë në Rafah, sepse dëmi që do të shkaktonte do të ishte përtej asaj që është e pranueshme.”

Ndërkohë Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) kanë nisur një sulm në pjesën qendrore të Rripit të Gazës, ku raportohet për disa të plagosur.

Related Posts