Botë

Avioni rrëzohet mbi një shtëpi në Florida, raportohet për viktima

Disa njerëz kanë vdekur pasi një aeroplan i vogël u rrëzua në një park shtëpish lëvizëse në Clearwater, Florida, të enjten në mbrëmje, duke u vënë flakën shtëpive, kanë njoftuar autoritetet.

Numri i vdekjeve nuk ishte i qartë të enjten mbrëma, ndërsa zjarrfikësit po punonin në pikat e nxehta për të arritur tek viktimat. Aksidenti ka ndodhur rreth orës 19:00 Aeroplani kishte rënë mbi një shtëpi, tha shefi i zjarrfikësve në Clearëater, Scott Ehlers.

“Unë mund të konfirmoj se kemi disa viktima, si nga avioni ashtu edhe brenda shtëpisë së lëvizshme,” tha Ehlers.

“Të paktën tre shtëpi u dëmtuan nga zjarri”, tha Ehlers. “Përveç shtëpisë që u godit drejtpërdrejt, njerëzit në shtëpitë e tjera mundën të dilnin jashtë”, tha ai.

Piloti i Beechcraft Bonanza V35 kishte raportuar një dështim të motorit përpara përplasjes, tha Administrata Federale e Aviacionit. Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit do të hetojë përplasjen, tha FAA.

Piloti kishte raportuar për probleme në një aeroport aty pranë dhe më pas avioni doli nga radari rreth 3 milje në veri të pistës, ku është parku i shtëpive të lëvizshme, tha Ehlers. Ehlers tha se ai priste më shumë lëndime dhe më shumë dëme nga një përplasje avioni në një zonë banimi kompakte. “Ne ishim shumë me fat,” u tha ai gazetarëve në vendngjarje.

Related Posts