Botë

Avioni bën ulje emergjente, gjatë fluturimit u zbulua një gjarpër në bord

Një tjetër incident është regjistruar në një avion gjatë një udhëtimi nga Bangkok në Phuket ku u zbulua sebrenda në bord ndodhej një gjarpër.

Prania e zvarranikut bëri që disa pasagjerë të largoheshin nga sediljet. Sipas pamjeve të publikuara në rrjetet sociale, njëri nga anëtarët e ekuipazhit përdori një shishe boshe për të futur gjarprin në një qese të madhe.

“Ky është një incident shumë i rrallë që mund të ndodhë në çdo avion herë pas here,” tha linja ajrore.

Ky është incidenti i dytë i raportuar i një gjarpri të gjetur në bordin e një aeroplani të AirAsia. Në shkurt 2022, një piton i ndotur u gjet në bordin e një prej fluturimeve të tij të brendshme në Malajzi që udhëtonte nga kryeqyteti Kuala Lumpur për në Sabah. Avioni përfundoi duke u ridrejtuar në Aeroportin Ndërkombëtar Kuching në shtetin e Saraëak për shkak të incidentit.

Avioni u ul pa incidente, thuhet në deklaratën e kompanisë dhe u inspektua menjëherë nga ekipet përkatëse inxhinierike dhe të sigurisë në terren.

Kompania nuk përmendi se çfarë ndodhi me gjarprin pasi avioni u ul në Phuket, por një video që u bë virale në TikTok, e kapur nga një pasagjer në bord, tregoi një stjuardesë mashkull që hoqi gjarprin./

Related Posts