Botë

Anulohen Krishtlindjet në Betlehem për shkak të luftës në Gaza

Kambanat e kishës jehojnë nëpër rrugët e Betlehemit të ngjashme me një labirint. Me afrimin e Krishtlindjes, qyteti në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli duhet të jetë i mbushur me vizitorë. Por këtë vit, ai është pothuajse i braktisur.

Udhëheqësit lokalë morën vendimin muajin e kaluar për të pakësuar festimet në solidaritet me popullatën palestineze, ndërsa luftimet e ashpra u zhvilluan midis Izraelit dhe Hamasit në Rripin e shkatërruar të Gazës.

Më shumë se 20.000 palestinezë janë vrarë gjatë ofensivës ajrore dhe tokësore të Izraelit, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të kontrolluar nga Hamasi në Gaza dhe gati 85% e popullsisë totale të rripit është zhvendosur.

Lufta u ndez nga sulmi terrorist i Hamasit më 7 tetor në jug të Izraelit, në të cilin u vranë të paktën 1.200 njerëz dhe më shumë se 240 të tjerë u morën peng.

Shumë këtu kanë lidhje me Gazën përmes njerëzve të dashur dhe miqve dhe një ndjenjë mjerimi ka rënë mbi qytetin e nderuar nga të krishterët si vendlindja e Jezu Krishtit.

Janë hequr dekorimet që dikur zbukuronin lagjet. Paradat dhe festimet fetare janë anuluar. Në qendër të qytetit, pema e madhe tradicionale e Krishtlindjes e sheshit “Manger” mungon dukshëm.

Që nga 7 tetori, Izraeli ka kufizuar lëvizjen në Betlehem dhe qytete të tjera palestineze në Bregun Perëndimor, me pika kontrolli ushtarake që lejojnë hyrjen dhe daljen, duke ndikuar te palestinezët që përpiqen të shkojnë në punë.

Territori i pushtuar ka përjetuar gjithashtu një rritje të dhunës, me të paktën 300 palestinezë të vrarë në sulmet izraelite, sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë.

“Djali im më pyeti pse nuk ka pemë të Krishtlindjeve këtë vit, nuk di si ta shpjegoj”, tha Ali Thabet për CNN.

Ai dhe familja e tij jetojnë në Al Shawawra, një fshat palestinez afër Betlehemit, dhe vizitojnë çdo Krishtlindje “sepse marrëdhënia jonë me vëllezërit tanë të krishterë është një marrëdhënie e fortë”.

“Ne bashkohemi me ta në festimet e tyre dhe ata gjithashtu na bashkohen në festimet tona. Por sezoni i festave të këtij viti është shumë i keq,” shpjegon ai.

Bizneset po përballeshin me një periudhë të ngjeshur festive pasi vuajtën nga vështirësitë dhe kufizimet e udhëtimit të pandemisë së koronavirusit. Por pa turmat e zakonshme të turistëve dhe besimtarëve, shumë nga hotelet, dyqanet dhe restorantet janë mbyllur.

Ekonomia e Betlehemit varet nga pelegrinët dhe turizmi, shpjegon pronari i dyqanit të gjeneratës së tretë, Rony Tabash, i cili qëndron jashtë dyqanit të tij duke pritur për klientët që nuk do të mbërrijnë kurrë.

“Nuk e kam parë kurrë kështu”, thotë At Spiridon Sammour, një prift ortodoks grek në Kishën e Lindjes.

“Krishtlindja është gëzim, dashuri dhe paqe. Nuk kemi paqe. Nuk kemi gëzim. Është jashtë duarve tona, dhe ne lutemi për udhëheqësit që do të marrin vendimet (në të gjithë) botën te Zoti që t’i ndihmojë ata, t’u japë atyre dritën e tij për të bërë paqe këtu dhe në mbarë botën”, shtoi ai. /CNN

Related Posts