Botë

Anija e miliarderit izraelit sulmohet me dron në Oqeanin Indian

Anija e kontejnerëve CMA CGM Symi në pronësi të një miliarderi izraelit u sulmua nga një dron në Oqeanin Indian, tha një zyrtar ushtarak amerikan.

Zhvillimi vjen pasi anijet bëhen gjithnjë e më shumë në shënjestër në luftën javore që kërcënon të shndërrohet në një konflikt më të gjerë rajonal, megjithëse një armëpushim i ka ndalur luftimet dhe Hamasi po shkëmben pengjet me të burgosurit palestinezë të mbajtur nga Izraeli.

Një zyrtar i mbrojtjes, i cili foli në kushte anonimiteti, thotë se anija me flamur malteze dyshohet të jetë shënjestruar nga droni Shahed-136. Droni shpërtheu, duke shkaktuar dëme në anije, por duke mos dëmtuar asnjë nga ekuipazhi i saj.

“Ne vazhdojmë të monitorojmë nga afër situatën”, tha zyrtari. Ai nuk pranoi të shpjegonte pse ushtria amerikane besonte se Irani qëndronte pas sulmit.

Related Posts