AktualeMaqedoni

Aliu: Nuk po ngutemi me ligjin e administratës, për të është punuar shtatë vite

Ministri i Shoqërisë Informative dhe Administratës, Azir Aliu, ka thënë sot se shumica qeverisëse nuk po ngutet me miratimin e Projektligjit për zyrtarët administrativ para zgjedhjeve, në procedurë të shkurtuar, sepse për të është punuar për shtatë vite, ndërsa në lidhje me pretendimet e sindikatave për pagën minimale, tregon metodologjinë e re të rregullimit të pagave që do të zbatohet nga 1 marsi 2025.

“Ky ligj dhe pakoja e ligjeve nuk po nxitohen fare”, tha Aliu, duke shtuar se ligji është në punë që nga viti 2017.

Shtatë transferimet më të shtrenjta të afatit kalimtar të janarit në Ligën PremierCila është situata kur bëhet fjalë për korrupsionin në Evropë – sipas Transparenc…Loja me litarë sjell debate mes banorëve në BBVA, përfshihet edhe fejaSherr në Kavajë, plagoset 28-vjeçariNga Anglia e quajnë të kryer trajnerin që do ta pasojë Kloppin te Liverpooli

“Grupet punuese punuan për këtë ligj për shtatë vjet, dhe vetëm në ENER kishte tre versione të ligjit dhe pati debate dhe seminare të panumërta, disa prej të cilave u mbështetën nga institucionet ndërkombëtare”, tha Aliu.

Ministri hodhi poshtë pretendimet e sindikatave se nuk janë konsultuar për ligjin, duke kujtuar se media dhe publiku kanë qenë dëshmitarë të negociatave me sindikatat dhe se përfundimi i marrëveshjes është bërë i ditur në një konferencë për media.

“Unë nuk jam ekspert në financa, por di të konsultohem për proceset. Besoj se metodologjia e re është më realiste dhe ndjek trendet në vend, tha Aliu.

Related Posts