AktualeMaqedoni

Ademi: Me Bujar Osmanin hapim rrugë për presidentin e parë shqiptar

Zëdhënësi i Bashkimit Demokratik për Integrim, Arbër Ademi në press konferencë tha se BDI janë falenderuar ndaj secilit qytetar që ka nënshkruar në mbështetje të kandidaturës së Bujar Osmanit për president të vendit.Ademi shtoi se vetëm ideja e kryetarit të partisë, Ali Ahmeti që presidenti të zgjidhet në kuvend, siguron konsensus shoqëror dhe mbipartiak.

“Bashkimi Demokratik për Integrim është mirënjohës për jehonën masive të qytetarëve në mbështetje të kandidaturës së Dr. Bujar Osmani për President të vendit tonë.

Dje ishim dëshmitarë të skenave me shumë njerëzve që firmosën në mbështetje të Dr. Bujar Osmanit dhe besojmë se për dy ditë do ta përfundojmë procesin e mbledhjes së nënshkrimeve, por do ta lëmë të hapur për të gjithë qytetarët që dëshirojnë në mënyrë shtesë të nënshkruajnë për kandidaturën më gjithëpërfshirëse në këto zgjedhje presidenciale, atë të Dr. Bujar Osmani.

Thelbi i idesë së liderit Ali Ahmeti është zgjedhja e kryetarit të shtetit në Kuvend me 2/3 e votave dhe me Badinter, për të siguruar konsensus shoqëror, mbipartiak me mbi 80 vota në Kuvend si dhe me Badinter që të arrihet konsensus etnik për të parandalur mbivotimin etnik dhe imponimin e vullnetit të vetëm dy partive më të mëdha politike maqedonase.

Me këtë do të kursejmë mbi 20 milionë euro në shtet, dhjetëra mijëra qytetarë do të kursehen nga procesi i mbledhjes së nënshkrimeve, të gjithë qytetarët do të kursehen edhe nga fushata dhe pjesëmarrja në zgjedhje për një funksion protokollar.

Që në vitin 2009, në Kongresin e Dytë Zgjedhor të Bashkimit Demokratik për Integrim në Shkup, lideri Ali Ahmeti renditi 12 pozita, atëherë të paarritshme për shqiptarët, përfshirë edhe Presidentin e vendit.

Që atëherë, këtë ide progresive e kemi në programet zgjedhore të viteve 2014, 2016 dhe 2020 dhe po e zbatojmë hap pas hapi.

Është koha, të dashur qytetarë, pas kryeministrit të parë shqiptar, zëvendëskryeministrit të parë, ministrit të Jashtëm, Ministrit të Mbrojtjes dhe të Brendshëm, avokatëve të shtetit dhe Avokatit të Popullit, kryetarëve të Gjykatës Kushtetuese, të Lartë dhe Administrative. , kryetarët e federatave të futbollit, mundjes dhe boksit, për të hapur rrugën që edhe Presidenti i vendit të jetë shqiptar”, deklaroi Ademi.

Related Posts