Shëndet & Style

5 ushqime që duhen të hani çdo ditë për të qëndruar në formë

Ndjekja e një diete të larmishme dhe të ekuilibruar është hapi i parë për të qëndruar në formë dhe për të shmangur shtimin në peshë. Por disa ushqime i japin një avantazh shtesë dietës. Merita i takon pasurisë së mikro dhe makronutrientëve të dobishëm për funksionimin e organizmit dhe fibrave me një efekt të jashtëzakonshëm ngopës të aftë për të ndikuar në sasinë e ushqimit të dëshiruar dhe të konsumuar.

Falë karakteristikave të tyre ushqyese, janë edhe ato që rekomandohen më shpesh nga ekspertët dhe nutricionistët. Kjo është arsyeja pse përfshirja e tyre në menu është një strategji e shkëlqyer për të shmangur shtimin në peshë dhe për të ngrënë më mirë dhe për të funksionuar më mirë proceset e trupit, përfshirë ato metabolike.

Perime me gjethe

Sallatat klasike, por edhe spinaqi, pazia, lakra dhe të gjitha perimet me gjethe janë të pasura me fibra me një efekt ngopës, i cili redukton rrezikun e të ngrënit të tepërt veçanërisht nëse konsumohet si pjata e parë e vaktit.

Fruta shumëngjyrëshe

Frutat e stinës janë një aleat i shkëlqyer i dietës. Siguron një përzierje të mikronutrientëve si vitamina dhe minerale si magnezi dhe kaliumi, aleatë të qarkullimit të gjakut dhe të dobishëm për të qëndruar larg celulitit. Sigurojnë antioksidantë duke përfshirë flavonoidet të cilët kanë një veprim të shkëlqyer anti-inflamator. Rregulli themelor që duhet ndjekur: alternoni sa më shumë varietetet.

Fasule & Co.

Bishtajoret konsiderohen si një burim i shkëlqyer i proteinave bimore. Ato përmbajnë aminoacide esenciale dhe zero yndyrna të ngopura. Ato janë gjithashtu të pasura me sterole bimore dhe fibra të cilat kundërshtojnë asimilimin e yndyrave. Garantojnë një efekt të shkëlqyer ngopës falë pranisë së amilozës.

Kosi

Kosi, veçanërisht kosi i bardhë natyral, është një burim i shkëlqyer i proteinave dhe yndyrave të mira, lëndë ushqyese thelbësore për trupin. Siguron minerale si kalciumi, i cili është gjithashtu i dobishëm për sistemin nervor.

Arra

Arrat janë një nga varietetet më të studiuara të frutave të thata për efektet e tyre të dobishme në linja dhe shëndet. Ato janë një burim i acideve yndyrore esenciale që nxisin ngopjen dhe kanë një veprim anti-inflamator. Ato gjithashtu ofrojnë antioksidantë, përfshirë selenin.

Related Posts