Botë

28 palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite në Rafah

Sulmet ajrore izraelite vranë të paktën 28 palestinezë në Rafah herët të shtunën.

Kjo disa orë pasi kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, tha se i kërkoi ushtrisë të planifikonte evakuimin e qindra mijëra njerëzve nga qyteti jugor i Gazës përpara një pushtimi tokësor.

Netanyahu nuk dha detaje apo një afat kohor, por njoftimi shkaktoi panik të gjerë, raporton AP, transmeton Klankosova.tv.

Më shumë se gjysma e 2.3 milionë banorëve të Gazës janë grumbulluar në Rafah.

Fjala për planet e pushtimit mbuloi një javë fërkime gjithnjë e më publike midis Netanyahut dhe administratës Biden. Zyrtarët amerikanë kanë thënë se një pushtim i Rafahut pa një plan për popullatën civile do të çonte në katastrofë.

Izraeli ka kryer sulme ajrore në Rafah pothuajse çdo ditë, edhe pasi u tha civilëve në javët e fundit që të kërkonin strehim atje nga luftimet tokësore në qytetin Khan Younis, në veri.

Related Posts