Sport

Liverpool rrëmben kreun nga City pas fitores së sigurt ndaj Chelsea

Skuadra Liverpool ka siguruar tri pikë të reja në sfidën e radhës të Premier Ligës, ku në përballje kishte Chelsean e papërshtatshëm, në një ndeshje ku fati u vendos nga ylli egjiptian Mohamed Salah me një gol dhe asistim për epilogun 2:1, për të arritur kështu kreun e tabelës pas tetë xhirosh me 21 pikë, një më shumë se City.

Chelsea ndërkaq pësoi humbjen e dytë në edicionin e ri të garave në kampionatin anglez të futbollit dhe tashmë renditet në pozitën e gjashtë me 14 pikë të fituara.

Futbollistët e skuadrës vendëse erdhën në avantazh me golin e Salah në minutën 29 nga penalltia, ndërsa mysafirët barazuan tre minuta pas fillimit të pjesës së dytë përmes Nicolas Jackson. Gëzimi i skuadrës londineze nuk zgjati më shumë se tre minuta kur në skenë doli Curtis Jones për 2:1 pas asistimit të Salah.