Sport

Kacafytjet “skuqin” Xhakën, Zvicra mposhtet nga Danimarka

Zvicra është mposhtur me rezultat 2-0 nga Danimarka në ndeshjen e parë të grupi A në Ligën e Kombeve.

Pjesa e parë u mbyll pa gola, teksa pjesa e dytë ishte plotë drama, ku në minutën e 50-të, Elvedi i Zvicrës u ndëshkua me të kuq.

Ndërsa, në minutën e 82-të ishte Dorgu ai që ia dha epërsinë fillestare Danimarkës, teksa Xhaka në minutën e 83-të u ndëshkua me kartonin e parë të verdhë.

Vetëm katër minuta më vonë, kosovari me shtetësi zvicerane u ndëshkua me kartonin e dytë të verdhë pas një ndërhyrjeje në Hojbjergun.

Në anën tjetër, fitore sonte shënuan edhe Portugalia përballë Kroacisë me rezultat 2-1 dhe Polonia kundër Skocisë me rezultat 2-3, teksa Serbia e Spanja luajtën baras, 0-0.

Kurse në grupin B, fitore shënoi Suedia kundër Azerbajxhanit me rezultat 1-3, Sllovakia kundër Estonisë me rezultat minimal dhe Irlanda e Veriut kundër Luksemburgut me rezultat 2-0, teksa Bjellorusia e Bullgaria u ndanë baras.